System Zarządzania Jakością w laboratoriach wg ISO 17025
Oferujemy przygotowanie do akredytacji, szkolenia, konsultacje w zakresie opracowywania i wdrażania Systemów Zarządzania Jakością zgodny z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2005.
Po wejściu do Unii Europejskiej wiele laboratoriów stanęło i staje przed koniecznością akredytacji, która jest obecnie wymogiem dla większości laboratoriów a szczególnie związanych z ochroną środowiska. Proces akredytacji wymaga sporego wysiłku organizacyjnego na etapie przygotowania i audytu. Należy rozróżnić proces wdrażania systemu (będącego podstawą akredytacji) od samego aktu akredytacji. Wdrożenie systemu polega na podjęciu działań pozwalających na spełnieniu wymagań zawartych w normie ISO/IEC 17025:2005. Natomiast akredytacja jest to formalne uznanie przez upoważnioną jednostkę kompetencji do wykonywania określonych działań. W Polsce jednostką upoważnioną do uznania kompetencji laboratoriów badawczych/wzorcujących jest Polskie Centrum Akredytacji (PCA).
W praktyce często laboratoria wdrażają system nie występując od razu o akredytację. Wynika to z ograniczeń finansowych i braku możliwości jednoczesnego zabezpieczenia finansowego związanego z wdrożeniem i akredytacją. Ponieważ okres wdrożenia systemu waha się, w zależności od ilości badań/wzorcowań prowadzonych w laboratorium, od kilku do kilkunastu miesięcy, proces wdrażania należy podjąć na tyle wcześniej, aby nie być zmuszonym (przez zapotrzebowanie płynące z rynku) do realizowania go w pośpiechu. Mając wdrożony system, o akredytację można wystąpić w dogodnym dla siebie momencie. Odmianą akredytacji laboratorium jest uznanie kompetencji laboratorium przez Dozór Techniczny.
Oferujemy:
- Gruntowną analizie Państwa laboratorium pod kątem spełnienia wymagań systemu wraz z pisemnym raportem.
- Profesjonalne szkolenia.
- Przygotowanie niezbędnej dokumentacji.
- Wdrożenie dokumentacji do stosowania.
- Doradztwo w zakresie wymagań prawnych.
- Udział i wsparcie podczas procesu akredytacji przez PCA.
- Usługi serwisowe i doskonalenie systemu zarządzania po przyznaniu akredytacji.
Korzyści:
- Spełnienie wymagań prawnych (polskich i międzynarodowych) dla laboratoriów.
- Zapewnienie jednolitego standardu działania w całej organizacji.
- Ustanowienie jasnej i przejrzystej struktury organizacyjnej.
- Ustanowienie sprawnego systemu obiegu informacji i dokumentów.
- Poprawa pozycji rynkowej.
- Wykazanie kompetencji do wykonywania badań/wzorcowań.
- Spełnienie wymagań Dobrej Praktyki Laboratoryjnej GLP (Good Laboratory Practice).
- Zapewnienie powtarzalności i wiarygodności wyników badań.